semiwegetarianizm blog paweta

Czym jest semiwegetarianizm?  – Pawęta blog

Dowiedz się czym jest semiwegetarianizm. Blog producenta wędlin dojrzewających - Pawęta zaprasza.

Dowiedz się czym jest semiwegetarianizm. Blog producenta wędlin dojrzewających – Pawęta zaprasza.

Semiwegetarianizm – czym jest?

Z roku na rok wśród Polaków wzrasta zainteresowanie dietami, które polegają na ograniczeniu częstotliwości spożywania mięsa. 

O fleksitarianizmie pisaliśmy – TUTAJ. Natomiast o zaletach zdrowej diety i świadomych wyborów podczas zakupów – TUTAJ.

Na czym polega semiwegetarianizm?

Tak jak wspominaliśmy, semiwegetarianizm to dieta, w której głównym celem jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa oraz wykluczenie niektórych jego rodzajów. Na przykład z jadłospisu zupełnie wykreślone jest czerwone mięso. Semiwegetarianie nie jedzą wołowiny, wieprzowiny, baraniny i dziczyzny. 

Mogą natomiast spożywać mięso białe, czyli drób i ryby. W posiłkach nie brakuje również produktów odzwierzęcych: nabiału, jajek czy miodu. Główną część codziennego jadłospisu osoby decydującej się na semiwegetarianizm stanowią:
– warzywa,
– owoce,
– ziarna zbóż i nasiona,
– rośliny strączkowe.

Semiwegetarianizm dzieli się na:
– pollowegetarianizm (który dopuszcza spożywanie mięsa drobiowego) 
– i pescowegetarianizm (uwzględniający spożycie mięsa pochodzącego z ryb).

Wady i zalety semiwegetarianizmu

Dietetycy podkreślają zdrowotne zalety semiwegetarianizmu. Osoby na tej diecie rezygnują z czerwonego mięsa, które spożywane w nadmiernych ilościach przyczynia się do wzrostu cholesterolu, a tym samym do chorób układu sercowo-naczyniowego. Wynika to z dużej zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które są w wołowinie i wieprzowinie. 

semiwegetarianizm blog paweta

Specjaliści od żywienia zwracają uwagę na pozytywy płynące z regularnego spożywania białego mięsa. Dostarcza ono witaminy B12, cynku, żelaza i wapnia. Przy jednoczesnym spożywaniu dużych ilości warzyw, owoców, ziaren – taka dieta jest bardzo zdrowa dla naszego organizmu. 

Wegetarianie w semiwegetarianizmie dostrzegają jednak wadę – wciąż giną zwierzęta. A to właśnie ich ubojowi zupełnie się sprzeciwia ich filozofia. Niemniej wielu wegetarian docenia każdy rodzaj diety, który ogranicza spożycie mięsa. Zawsze może to prowadzić do zupełnego odzwyczajenia się od mięsnych posiłków lub chociaż do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych w polskich rodzinach. 

Jesteśmy producentem wędlin dojrzewających, który również hołduje ograniczeniu spożycia dużych ilości mięsa. Rekomendujemy spożywanie mniejszych ilości, ale za to mięs najwyższej jakości. Jednocześnie zależy nam na szerzeniu wiedzy na temat zdrowego odżywiania i ciekawostek ze świata naszej branży. 


Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku oraz Linkedinie! 

semiwegetarianizm blog paweta
 
Sylwester Pawęta
Łączymy tradycję z nowoczesnymi technologiami. Dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowaliśmy projekt badawczo-rozwojowy „Efektywna metoda wytwarzania szynek dojrzewających”.
DR SYLWESTER PAWĘTA
Manager Roku Regionu Łódzkiego 2021
To top