peklosol czy jest niezdrowa blog paweta

Czy peklosól jest zdrowa? – Blog Pawęta

Odpowiadamy na pytanie, czy azotyn sodu (peklosól) jest niezbędna do produkcji mięs i czy jest zdrowa. Marka Pawęta - wędliny dojrzewające.

Odpowiadamy na pytanie, czy azotyn sodu (peklosól) jest niezbędna do produkcji mięs i czy jest zdrowa. Marka Pawęta – wędliny dojrzewające.

Szczypta zdrowej wiedzy: czy peklosól jest zdrowa i jak wpływa na człowieka?

Staramy się, aby nasza marka nie tylko kojarzyła Wam się z przepysznymi mięsami dojrzewającymi, ale również z szerzeniem wiedzy na temat zdrowego odżywiania. 

W branży wędliniarskiej od wielu lat toczą się rozmowy dotyczące wpływu peklosoli na nasze zdrowie. Dziś szerzej opowiemy o azotynie sodu – E250, czyli o substancji określanej przez ustawę jako konserwant. 

Czy do produkcji wędlin musi być użyty azotyn sodu?

Azotyn sodu w wędliniarstwie jest stosowany od ponad stu lat. Dawniej występował w formie saletry, która z czasem została zastąpiona peklosolą zwaną również solą peklującą. 

Odpowiedzmy na pytanie, co to właściwie jest azotynowa sól peklująca/peklosól? W jej skład wchodzą:
– chlorek sodu (sól kuchenna) – 99,6%

– oraz azotyn sodu (zaledwie 0,4%). 

Czyli każda marka stosująca do produkcji wędlin peklosól używa również minimalnej ilości azotynu sodu. 

Peklosól jest niezbędna, jeżeli chcemy zapewnić produktom mięsnym dłuższą datę ważności. Jest niezastąpionym środkiem konserwującym, który spożywany w znikomych ilościach nie wpływa w żaden sposób na zdrowie człowieka. 

Azotyn sodu zapobiega psuciu się żywności oraz namnażaniu się bakterii. Chroni między innymi przed rozwojem Clostridium botulinum – czyli bakterii odpowiadającej za botulizm czyli powstawanie jadu kiełbasianego w mięsie. Zabezpiecza mięso również przed Staphylococcus aureus (gronkowcem złocistym). 

Należy pamiętać, że produkty spożywcze podlegają rygorystycznym kontrolom, które zapewniają konsumentom bezpieczeństwo, zobowiązując producentów do przestrzegania odgórnie narzuconych norm. 

peklosol czy jest niezdrowa blog paweta wedliny dojrzewajace

Azotyn sodu – czy jest szkodliwy?

Dietetycy od wielu lat biją na alarm ze względu na rzekomą szkodliwość azotynu sodu dla zdrowia człowieka. I mają rację! Ale wyłącznie jeżeli mówimy o nadmiernej ilości spożycia tego konserwantu. W zbyt dużej ilości staje się on toksyczny dla organizmu i może przekształcić się w nitrozaminy, które mają działanie rakotwórcze. 

“Przedawkowanie” azotynu sodu może powodować sinicę, niedokrwistość, obniżone wchłanianie białka, tłuszczów i węglowodanów a także witaminy A oraz witamin z grupy B. Może również zaburzać pracę tarczycy, czy przyczyniać się do zmian struktur mózgowych prowadzących do choroby Alzheimera. 

Należy jednak powtórzyć, że:
Azotyn sodu spożywany w znikomych ilościach regulowanych przez normy branży spożywczej, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie i życie człowieka. A wręcz przeciwnie – zabezpiecza przed spożyciem produktów mięsnych z namnożonymi bakteriami, które mogą prowadzić do śmiertelnych schorzeń. Mięso na każdym etapie produkcji, pakowania czy transportu może być narażone na kontakt z bakteriami. Dlatego tak ważne jest jego zabezpieczenie – a tym samym zagwarantowanie konsumentowi 100% bezpieczeństwa. 

Niemniej po raz kolejny apelujemy do Was, abyście wybierając produkty koncentrowali się na ich:

  • Etykiecie – im krótsza tym lepiej!
  • Producencie – wybierajcie wyłącznie sprawdzonych dostawców, którzy nigdy wcześniej nie byli zamieszani w żadne afery i mają nienaganną reputację. 
  • Pochodzeniu produktu – zwracajcie uwagę na jakość mięsa, po które sięgacie. Skąd przyjechało? Czy dany dystrybutor dbał o humanitarne warunki hodowli i uboju? Każdy detal ma znaczenie. 

Zdrowe odżywianie – to nie taka prosta sprawa… Ale warto! Namawiamy Was do tego! 

paweta producent mies dojrzewajacych

Peklosól a wędliny dojrzewające marki Pawęta

W skład naszych mięs dojrzewających wchodzi tylko 5 składników: 

  • sól, 
  • cukier, 
  • kultury bakterii kwasu mlekowego 
  • oraz peklosól, której stosujemy minimalną konieczną ilość, niezbędną do zakonserwowania mięsa. Jest to najlepsza jakościowo, gruboziarnista sól Kłodawa 5S.


Warto zaznaczyć, że szkodliwe toksyny z azotynu sody wydzielają się w trakcie długotrwałej obróbki termicznej w wysokiej temperaturze. A w przypadku naszych wędlin peklowanie odbywa się na sucho w niskiej temperaturze i w odpowiednio dobranych parametrach wilgotności powietrza. Dbamy o każdy detal procesu. Nawet prędkość przepływu powietrza jest ściśle ustalona i sparametryzowana dla każdego z rodzajów produktów indywidualnie.

Korzystamy z technologii ubytkowej, która sprawia, że ze 154 gramów mięsa otrzymujemy 100 gramów wędliny

Nie przyspieszamy procesów dojrzewalniczych. Nasze produkty są gotowe dopiero po 28 dniach dojrzewania. Czekamy aż smak sam się wyłoni, a zakładane parametry jakości i bezpieczeństwa zostaną osiągnięte. 

Dzięki zastosowaniu starannej technologii i dbałości o detale, wędliny naszej marki to kwintesencja zdrowia i smaku w jednym! 

Nasze mięsa długodojrzewające mogą wzbogacić Twoją dietę. Zapraszamy do oferty! 

Nasze wędliny kupisz już online: https://delikatesy10na10.com/Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku oraz Linkedinie! 

peklosol czy jest niezdrowa blog paweta
 
Sylwester Pawęta
Łączymy tradycję z nowoczesnymi technologiami. Dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowaliśmy projekt badawczo-rozwojowy „Efektywna metoda wytwarzania szynek dojrzewających”.
DR SYLWESTER PAWĘTA
Manager Roku Regionu Łódzkiego 2021
To top